Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nokia N70 není na trhu úplnou novinkou, ale teprve teď se začína mezi uživateli rozšiřovat. Je to díky výraznému poklesu její ceny. Dříve se prodávala za cenu o dost vyšší než je desetitisícová hranice, což je většinu potencionálních kupujících nedosažitelná částka. Nyní však cena nové N70 klesla pod deset tisíc korun a dá se očekávat, že pravděpodobně klesne ještě o něco více hlavně díky různým slevovým akcím. Díky tomu už se jedná o zajímavý námět k přemýšlení, navíc obsahuje operační systém Symbian, což ještě zvyšuje její šanci na úspěch, protože díky symbianu má telefon obrovské možnosti.

Shrnutí vlastností telefonu

klady:

 • má symbian
 • čidlo světla
 • neomezený počet kontaktů a položek adresáře
 • má blesk
 • točení videa 640x480


zápory:

 • T9 zkracuje
 • malá klávesnice
 • velikost, váha
 • nemá IRDA
 • špatný spořič

Na tento telefon jsem byl velice zvědavý, protože symbian jsem ještě neměl možnost poznat. Když jsem ho vyndal z krabice, byl jsem bohužel nemile překvapen, protože mobil je na můj vkus trochu větší. Na výšku je srovnatelný s jinými, ale šířka je trochu nečekaná a i z udaných rozměrů je to patrné: 109x53x24 milimetrů. Po uchopení jsem navíc zjistil, že váha je rozhodně o dost vyšší než u běžných mobilů. Ta se totiž vyšplhala až na 126 gramů

 

Vzhled - hezký, ale velký

Kryt telefonu je řešen tak, že velká část je vyvedena ve tříbrné barvě a na koncích (nahoře a dole) jakoby z pod stříbrné barvy vylézá zbytek v černé barvě. Vypadá to hezky. Z přední strany vystupuje černý plast jen asi 2 milimetry, ze zadu více. Zadní stříbrná část je posuvná a zakrývá čočku fotoaparátu. Bohužel je zbytečně vystouplá a hlavně vydutá, což telefon opticky ztlusťuje a navíc se přístroj po položení vrklá.

Po posunutí krytu dolů se odkryje fotoaparát a zároveň se aktivuje příslušná aplikace pro focení. Bohužel se aplikace aktivuje i při zablokované klávesnici, což mi připadá nepovedené.

N70 Konektor Zezhora

Z boku se na telefonu moc prvků nenachází. Na levém není nic a na pravém je nenápadné tlačítko sloužící jako spoušť fotoaparátu a vedle něho je kryt slotu pro paměťovou kartu.

Přední straně dominuje velký displej, který je olemován matně lesklým kovem. Nad displejem je na jedné straně nenápadné čidlo intenzity světla, které zjišťuje zda používáte telefon za dostatečného světla a pokud ano, dá povel ke zhasnutí podsvícení klávesnice, čímž se ušetří spousta energie. Uprostřed je dírka ke sluchátku a na pravé straně je malinký objektiv předního fotoaparátu, který slouží při videohovorech k tomu, aby vás mohla druhá strana vidět.

Klávesnice - jednoznačně malá

Pod displejem se krčí bohužel až zbytečně malinká klávesnička. Tlačítka jsou plastová a ve stejné barvě jako celá přední strana. Vyjímku tvoří pouze rámeček sloužící jako šipky, který je z lesklého kovu.

Rozložení kláves je klasické - tlačítka 0-9, hvězdička, křížek, zelený a červený telefonek, kontextové klávesy, šipky a potvrzovací tlačítko. Navíc jsou zde ale čtyři tlačítka která u nokií nejsou zvykem a jsou potřeba kvůli symbianu. Nacházejí se hned vedle číslicových kláves na obou stranách, na každé dvě. Tlačítko C kterým je možno mazat nejen text, ale i kontakty, obrázky a vlastně všechno. Multimediální tlačítko ke kterém se dá přiřadit libovolná aplikace, kterou nejčastěji používáte. Tlačítko s obrázkem tužky, u kterého jsem dlouho nevěděl co vlastně dělá - slouží k označování textu který chceme kopírovat a také k hromadnému označování položek v menu, například při jejich mazání. Poslední tlačítko vlevo nahoře slouží pro vstup do menu. Při delším podržení se vypíše jakýsi správce úloh, který vám řekne, jaké programy jsou spuštěné a dovolí vám mezi nimi se přepínat.

Tlačítka jsou sice malá, ale kupodivu se na nich dá psát velice slušně. Mají malý zdvih a přiměřený odpor. Cvaknutí při stisku je slyšet, ale je slabé, takže s ním nebudete nikoho rušit.

Bohužel podsvícení klávesnice mě trochu zklamalo. Má sice hezkou modrou barvu, ale zaprvé je zbytečně intenzivní a ve tmě oslňuje a zadruhé je nerovnoměrné. Od zhora dolů se intenzita zvětšuje a nula dole uprostřed svítí znatelně nejvíce. Aby toho nebylo málo, jak červený, tak zelený telefonek svítí modře, což není až tak hrozné, ale kazí to dojem.

 

Displej - pro svůj učel dostačuje

Displej zabírá přibližně polovinu přední strany. Jeho plocha je tedy vcelku velká. Bohužel jeho rozlišení je jen 176x208 bodů a dnes už mají mobily i více. Počet barev je standartních 262 tisíc.

Obraz je velice kvalitní, má dobrý kontrast. Technologie výroby je aktivní TFT. Přestože jsem si původně myslel, že rozlišení displeje je malé, přesvědčil jsem se o tom, že dostačuje. Telefon je schopen na něm zobrazit najednou a přehledně všechny důležité informace, což je ideální stav a víc pixelů zkrátka není potřeba.

Podsvícení displeje je rovnoměrné a dostatečně intenzivní. Jako velkou výhodu považuji možnost nastavení síly podsvícení ve čtyřech krocích.

Psaní SMS,MMS - komfortní, ale T9 zkracuje

Sms se na telefonu píšou hezky. Telefon má rychlou odezvu a ani při psaní velice dlouhé zprávy se reakce nezpomaluje. T9 bohužel píše jen s háčky a čárkami a zkracuje zprávy. Při psaní dlouhé zprávy telefon ukazuje počet částí do kterých bude zpráva rozdělena a počet zbývajících znaků dané části. Díky tomu se můžete plně věnovat psaní a nemusíte dopočítávat, kolik že tedy vlastně znaků můžete ještě napsat abyste plně využili dvě části.

Při psaní ani čtení sms si bohužel nemůžete nastavit velikost písma a musíte se smířit s výchozí. Při psaní se na displej vejde 6 řádků.

 

Adresář - velice dobrá úroveň

Adresář je velice dobře zpracován, tak jak jsme na to u Nokie zvyklí. Klasika je možnost k jednomu kontaktu přidat několik čísel. Nechybí možnost tvoření skupin. Ke každé skupině jde přiřadit individuální zvonění, k jednotlivým kontaktům bohužel ne. Novinkou je, že kontakt už nemá pouze ,,Jméno", ale konečně jsou zde dvě políčka jedno pro příjmení a druhé pro křestní jméno. To je dobrá zpráva, bohužel to znepříjemní přenos kontaktů ze starších přístrojů kde bylo celé jméno uloženo pod jedou položkou.

Ke kontaktu je možné přiřadit i fotku. Zde je ale jedna malá chybka - když procházíte seznamem, snaží se telefon u označeného kontaktu fotku ukázat, to je záslužné, ale on jí jakoby ,,plácne" přes část nadpisu Kontakty a nevypadá to přiliš efektně

Díky symbianu je adresář řešen jako aplikace, která si svá data ukládá do sdílené paměti jako každý jiný program, takže počet kontaktů není omezen pevným počtem, ale pouze zbývající pamětí. Díky tomu je zde potencionální možnost vytvořit obrovský telefonní seznam. Přenesl jsem si totiž do telefonu své kontakty, kterých je celkem 171. Přibližně u poloviny z nich jsou minimálně dvě telefonní čísla a u některých navíc email. Toto všechno v telefonu zabere pouze nicotných 54 kilobajtů. Takže možnost uložit několik tisíc kontaktů je určitě reálná

 

Kalendář, organizace času - bezedné možnosti

K organizaci je zde několik aplikací - poznámky, úkoly a kalendář. Všechny tři dělají to, na co jsme u nic zvyklí. Kalendář umí zobrazovat denní, měsíční i denní pohled a má navíc možnost zapnout aktivní pohotovostní režim, kde zobrazuje události a úkoly které jsou zapsány na aktuální datum.

Stejně jako adresář, tak i aplikace pro organizaci času ukládají svá data do sdílené paměti, takže máte možnost uložit opravdu obrovské množství událostí

 

Vyzvánění - dobrá hlasitost

Pro své zvonění můžete použít jak polyfonní mid melodie, tak reálná zvonění ve formátu mp3,wav, nebo amr. Hlasitost je velice dobrá. Dokonce mě překvapilo, že po dlouhé době jsem konečně narazil na telefon, který zvoní ihned od první chvíle takovou hlasitostí jaká je nastavená a nehraje dvě sekundy slabě a pak teprve nezačne hrát nahlas, jako to dělají snad všechny ostatní současné nokie.

Samozřejmě, pokud chcete použít diskrétní zvonění, je zde vestavěn vibrační motorek. Síla vibrací není nijak zázračná, ale subjektivně soudím, že se shoduje s průměrem, takže postačuje.

 

Paměť

Nokia N70 disponuje vnitřní pamětí 20 megabajtů a slotem pro paměťové karty MMC-RS. Ve standartní dodávce je karta o velikosti 64 MB. Kartu je možné vyměnit za chodu.

 

Multimédia - rádio, mp3 přehrávač, video

Telefon může sloužit jako mp3 přehrávač. Vzhled a chování vestavěného přehrávače je trochu jiné, než je zvykem například u nokie 6230i, ale hlavní funkce je stejná. Přehrávač umí přehrávat skladby jak z telefonu tak z karty, ale sám je umí hledat pouze na kartě. Z telefonu můžete přehrávat jen jednotlivě při spuštění ze správce souborů. To ale není na škodu, protože v telefonu je stejně místo pro maximálně tři skladby a je lepší ho ponechat pro data programů.

Rádio mě nemile překvapilo. Když jsem ho doma spustil, nebylo schopno naladit ani jednu stanici. To mě rozladilo, takže jsem ho ihned zase vypnul a dále jsem se s ním nezabýval

V telefonu jde přehrávat i video. Je zde k tomu předinstalována aplikace Real Player, která se prakticky shoduje s aplikací, kterou najdete na PC.

Zvuk je možné přehrávat buď na vestavěném reproduktoru, nebo přes dodávaná stereo sluchátka (handsfree bondovka), přičemž pro poslech rádia musí být bezpodmínečně připojeny, protože slouží jako anténa pro přijem signálu.

 

Fotoaparát, video - 2 megapixely, průměrná kvalita

Nokia N70 je obdařena dvěma fotoaparáty. Jedním na přední straně pro videohovory který umí maximální rozlišení 640x480 a druhým zadním dvoumegapixelovým, který je určen pro normální focení. Ten umí obrázky Aplikace dovoluje nastavit vyvážení bílé barvy a použít efekty.

Fotky nejsou špatné, ale také nejsou nejlepší. Pro nenáročného uživatele budou dostačující. Jejich kvalita mě osobně přišla lepší než kvalita fotek ze stařičkého 2mpix fotoaparátu. Bohužel se na nich občas oběví takzvaný šum, což je nešikovné.

N70 umí natáčet i video. Z přední kamery o rozlišení 176x208 bodů a z hlavní dokonce o rozlišení 640x480 bodů ve formátu MP4. Záznam je omezen pouze velikostí zbývající paměti, takže na dostatečně velkou paměťovou kartu můžete natočit celovečerní film

 

Hry - ani náročné nejsou problém

Nejedno nudné odpoledne vám může zkrátit vaše oblíbená hra. N70 podporuje technologii Java ve verzi Midp 1.0 i 2.0. Díky tomu, že pro provoz operačního systému disponuje tato Nokia 200Mhz procesorem, je možné spustit i velice náročné hry, které budou fungovat plynule.

výkonnost Javy:

 • Jbenchmark 1.0 - 4610 bodů
 • Jbenchmark 2.0 - 206 bodů

Velkou výhodou je také fakt, že hry nejsou omezeny pouze na Javu, ale můžou být naprogramovány stejně jako jiná aplikace a díky tomu využívat veškerých služeb telefonu. Takovéto aplikace jsou v telefonu předinstalovány hned tři. 3D had, SnowBoarding a karty.

 

Konektivita - chybí infraport

V N70 je pro připojení k okolním zařízením vestavěn bluetooth. Bohužel trochu nešikovná je absence infraportu, což znesndadní především přímý přenos obrázků a zvuků do starších mobilů které mají pouze infraport. Další možností je použití dodávaného datového USB kabelu, který se bude hodit pro přenosy větších objemů dat - hudby fotek.

S bluetoothem jsem neměl žádné problémy. K počítači fungoval přenos spolehlivě na 7 metrů a s bluetooth handsfree obdobně. Zařízení byla bez problémů nalezena a autorizována.

Díky kombinaci bluetooth-symbian je například možno telefon použít jako navigační zařízení GPS. Stačí připojit kompatibilní zařízení - GPS modul. Pro Nokii N70 připadá v úvahu modul LD-1W, který v tuto chvíli stojí cca 2800,- Kč bez map, nebo 4999,- s mapami a je ho možno sehnat i zde na stránkách http://mobilni-telefony.biz

Datové hovory, video hovory

Nokia N70 podporuje GPRS i EDGE. Má vestavěný modem, takže se přes ní můžete připojit na internet třeba z notebooku.

Novinkou je podpora sítí třetí generace (3G - UMTS) a k tomu příslušejících videohovorů. Bohužel i přes to, že u mého nejmenovaného operátora je až do konce roku možnost uskutečňovat tyto hovory za pouhou korunu za minutu, tudíž by mě neodrazovala cena služby, byl zde problém. V místě mého bydliště se totiž nenachází signál těchto 3G sítí, takže jsem videohovor neměl možnost vyzkoušet.

 

Baterie, výdrž - výkon si bere svou daň

V telefonu je standartní baterie BL-4C o kapacitě 700mAh, kterou najdeme ve všech současných nokiích. Udávaná pohotovostní doba 264 hodin zní hezky, nicméně je od pravdy značně daleko. Podle mé zkušenosti je schopen telefon vydržet na jedno nabití přibližně tři dny a to při ne moc velké intenzitě používání. Pokud budete často fotit, psát sms, volat a poslouchat mp3, může se stát, že nabíjet bude potřeba každý den.

Nokia N70 disponuje velice výkonným procesorem, a ten bohužel má své nároky na energii. S tím se nedá nic dělat.

Pro šetření baterie bylo použito výše zmíněného zhasínání klávesnice ve dne a jako další možnost je zde spořič energie. V telefonu je pouze jeden přednastavený - zobrazení digitálních hodin a data, nejde vůbec přizpůsobovat a je bohužel mírně nepovedený. Zabírá totiž pouze malý proužek na velkém displeji a i přesto že jinak je displej dobře čitelný, ze spořiče se čas dozvíte jen s velkou námahou. Jediné co jde nastavit je prodleva před jeho spuštěním.

Naštěstí je zde možnost použít nějaký program který funkci spořiče převezme a bude na tom co se týče zobrazení lépe.

 

Náhledy fotografií ze složky Mobily - recenze

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář